Kolej wąskotorowa

Pomiędzy Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim, przez Tarnowskie Góry porusza się kolej wąskotorowa. Jest ona kursującą nieprzerwanie od 1853 roku najstarszą koleją wąskotorową świata.Sieć o rozstawie szyn 785 mm (30 cali pruskich) łączyła ongiś kopalnie węgla i rud metali (między innymi w Tarnowskich Górach) z hutami oraz zakładami metalurgicznymi Górnośląskiego Okręgu Przemysło- wego. W okresie prosperity linia rozciągała się na długości 233,5 km i transportowała 6 mln ton towarów rocznie. Do dziś pozostała czynna najstarsza linia historyczna, mająca długość 21 km.

 W okresie letnim odbywa się regularny ruch turystyczny z możliwością darmowego przewozu rowerów. Przejażdżka otwartymi wagonami, ciągniętymi przez lokomotywę Lxd2 o mocy 450 koni mechanicznych z silnikiem Maybacha zajmuje około 70 minut.

Na trasie możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, jak Elektrociepłownię Szombierki, Kanion tarnogórski, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, a na koniec odwiedzić zalew Chechło-Nakło lub zabytkowy, drewniany kościół w Miasteczku Śląskim.

Aktualny rozkład jazdy oraz cennik można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu znajdują się na turystyczno-kulturowym Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.